Mezera mezi ?a!

Mnoho lidí si láme hlavu nad tím, jestli se otazník a vykřičník, jakožto poslední slovo ve větě píší hned za posledním slovem, či s mezerou od posledního slova. Jak tomu tedy je?

question-mark-460868_640

Psaní otazníku s mezerou je velmi rozšířená záliba jak u obyčejných uživatelů, tak i u známých osobností. Je to však chyba! Mezi otazníkem/vykřičníkem a posledním slovem není (v češtině) mezera! Proč se ale v psaném projevu (např. v sešitě) mezi otazníkem mezera dělá? Je to hlavně kvůli estetickému hledisku, které je nutno v ručně psané češtině dodržovat. V digitální verzi se estetika textu poměrně opomíjí. Další faktor je také to, že otazník/vykřičník nejsou slova. Textové editory však musí počítat vše, co jsme napsali a označují to jako slova. Toto by dělalo pěkný nepořádek. Např. Jdete už domů? -> domů? se počítá jako 1 slovo, včetně otazníku.

Dejte si na to tedy pozor!
Sdílet

Dan

Dan

Jsem hrdým zakladatelem tohoto webu a administrátorem naší emailové podpory. Dále se starám o firemní Facebookové stránky a další projekty určené pro propagaci, či budování značky a komunikaci s fanoušky. Zajímám se také o střih a editaci videí a o grafiku. V případě zájmu o spolupráci mne kontaktujte na emailu: daniel.grigar@Komiksak.eu!
Dan

Latest posts by Dan (see all)

Komentáře a diskuze