Co je to Black Friday?

Černým pátkem se označuje den, který následuje po americkém svátku Dne díkůvzdání (ten je vždy ve čtvrtý čtvrtek v listopadu). Američané se po tomto svátku klidu naladí do nákupní nálady a startuje předvánoční nákupní sezóna. Obchodníci to vždy navíc podpořili velkými slevami, a tak se z nakupování po Dni díkůvzdání stala tradice sahající až do šedesátých let minulého století. Tehdy kvůli nákupní horečce vznikl ve Philadelphii obrovský dopravní kolaps a lidé trávily hodiny ve frontách a kolonách. Tam se zrodilo označení Černý pátek pro tento den. Obchody v USA na tento den připravují lákavé slevy a nejsou výjimkou velké tlačenice a bitky zákazníků o zlevněné zboží. Lidé už v noci čekají před obchody a s jejich otevřením propuká šílenství.

Letošní Černý pátek vychází na 25. listopadu, ale nebojte, tak hektické, jako v Americe to u nás nebude. Této akce se v ČR účastní pouze několik obchodů a jejich slevy nebývají oproti Americe příliš výrazné, abychom na jejich produkty čekali ve stanu před prodejnou již den předem. Čeští obchodníci rádi pár dnů předem ceny navýší a v tento den je „drasticky“ sníží. Uveďme si to na příkladu:

Stálá cena televize: 10.000Kč
Cena 1 den před BF: 15.000Kč
Cena v den BF: 9.990Kč
(BF = Black Friday, Černý pátek)

Američtí obchodníci ceny doopravdy několikanásobně sníží, což vysvětluje již zmiňované bitky o ultralevné zboží. Uveďme si na příkladu slevy v Americe:

Stálá cena televize: 500$ (12.500Kč)
Cena 1 den před BF: 500$ (12.500Kč)
Cena v den BF: 50$ (1250Kč)
(BF = Black Friday, Černý pátek)

To už je rozdíl, že? Podívejme se na obrázek z náhodného amerického obchodu v tento den.black-friday-wembl_3121002k-large_transqvzuuqpflyliwib6ntmjwfsvwez_ven7c6bhu2jjnt8
(zdroj: zive.cz)

 

Dan

Dan

Jsem hrdým zakladatelem tohoto webu a administrátorem naší emailové podpory. Dále se starám o firemní Facebookové stránky a další projekty určené pro propagaci, či budování značky a komunikaci s fanoušky. Zajímám se také o střih a editaci videí a o grafiku. V případě zájmu o spolupráci mne kontaktujte na emailu: daniel.grigar@Komiksak.eu!
Dan

Latest posts by Dan (see all)

Komentáře a diskuze