Akvaristika – hobby, nebo životní styl?

Chov rybiček, krevet, či pěstování vodních rostlin může být i dnes velmi zajímavým a navíc poměrně nenáročným koníčkem. Pozorování života pod vodou je totiž velmi uklidňující, což v současné uspěchané době není od věci. Žádné akvárium se o sebe ale samo nepostará. Aby se bylo doopravdy na co dívat a u čeho relaxovat, je nutné, aby mu jeho majitel věnoval maximum svého času a hlavně citu. Dá se říct, že akvaristou se člověk rodí. Každý akvarista musí mít cit pro zvířata, přírodu a také pro design, díky němuž bude jeho nádrž (akvárium) působit harmonickým dojmem. Mnoho začátečníků umístí do svého prvního akvária laciné cetky ze zverimexů, jako například vrak lodě, potápěče, nebo fialové plastové rostliny, aby celá nádrž působila zajímavě. Je to ale nutné? Akvárium má zobrazovat výsek přírody, ať už z již zmiňovaného harmonického hlediska, nebo proto, aby se v ní ryby cítily dobře.Aqua-Tree

Zajištění správného chodu akvária může být velmi náročné. Jako první jde na řadu vybrání vhodného prostoru – nikdy akvárium neumisťujeme na okno, či do jeho blízkosti. Vyhneme se tak vzniku zelených řas. Velikost a tvar nádrže nevybíráme podle volného prostoru v domácnosti, ale podle toho, jaké živočichy chceme chovat. Pokud například chceme chovat neonky, které potřebují poměrně dlouhá akvária a doma máme místo jen na dvacetilitrového drobečka, musíme vybrat jiné osazenstvo. Dalšími zásadními volbami jsou také například vhodné osvětlení, filtrace, přidávání CO2, a tak dále – tomu se ale budeme věnovat příště.

Drtivé procento začínajících akvaristů odradí první zádrhel, který je v jejich nekonečné a spletité cestě akvaristikou potká. Ryby mívají řadu smrtelných nemocí, téměř v každém začínajícím akváriu vypukne řasa, rostlinám se nebude chtít růst,… Jedná se však o překážky, které je třeba překonat. Některé vyřešíme dříve, některé později. Není to ale důvod s akvaristikou přestat. Celá akvaristika je o trpělivosti a lásce k přírodě, jak bylo zmíněno na začátku článku. Pokud se tedy člověk s tímto citem narodí, se všemi nešvary se jistě popere a časem docílí úžasného výsledku.

Dan

Dan

Jsem hrdým zakladatelem tohoto webu a administrátorem naší emailové podpory. Dále se starám o firemní Facebookové stránky a další projekty určené pro propagaci, či budování značky a komunikaci s fanoušky. Zajímám se také o střih a editaci videí a o grafiku. V případě zájmu o spolupráci mne kontaktujte na emailu: daniel.grigar@Komiksak.eu!
Dan

Latest posts by Dan (see all)

Komentáře a diskuze