Potkan – potvora z popelnice, nebo domácí mazlíček?

Mnoho z vás se jistě mnohokrát setkalo s potkany, ať už pouze z povídání, tak i osobně. Často jsou k vidění ve zverimexu, kde si je obvykle berou chovatelé hadů jako potravu. Další případ je, když jsou potkani označováni za škůdce žijící v kanálech a popelnicích. Samozřejmě i takoví potkani jsou, ale dnešní společnost už dokázala potkana domestikovat tak hodně, že se z něj může stát příjemné domácí zvířátko a nebojím se říct, že i člen rodiny, který se může věrností poměřovat i se psem. Chápu, že se najde plno lidí s vážně zakořeněným strachem z potkanů a krys, ale také musím říct, že jsem se občas setkala s absolutními odpůrci potkanů, kteří z nich měli „hrůzu“, ale při pohledu na mojí skromnou smečku se rozplývali. Dle mého úsudku za to může přebytek filmů a zveličování, které nám nabízejí média a dělají z potkanů bacilonosiče s ošklivým ocasem. Není potkan, jako potkan a to se vám pokusím v tomhle článku dokázat.

16441365_1749030635413858_2078243402_n


„Potkani zapáchají!“
Když potkanům měníte pravidelně podestýlku, tak se nemůže stát, že bude v bytě nějaký výrazný zápach. Osobně máme potkany v garsonce a nepozoruji, že by si návštěvy zacpávaly nos. Potkaní klec rozhodně nezapáchá o nic víc, než křeččí a králičí. A přiznejme si, že lidé taky na záchodě zrovna nevoní.

„Potkani přenášejí nemoci.“
Možná, když se jedná o potkana, kterého potkáte cestou do sklepa, a ani to není pravděpodobné. Potkan zakoupený od ověřeného chovatele rozhodně nebude mít žádnou nemoc. A upřímně je pravděpodobnější, že se potkan nakazí nemocí od vás, než vy od něj.

„Jsou nečistotní.“
Tak tohle není vůbec pravda. Potkani stráví velkou část svého aktivního času, tím že se umývají. Upřímně mám občas pocit, že takový potkani jsou čistotnější, než někteří lidé.

„Mají hnusný, holý ocas.“
Některým lidem se potkaní ocas nemusí zrovna zamlouvat, ale oni ho jednoduše potřebují a to například k udržení rovnováhy. Nám také potkani nevyčítají náš „divný“ nos a „srst“ pouze na hlavě.

„S tak malým a divokým zvířetem se ani nepomazlím…“
Existují potkani, co vám proleží klidně hodiny na břiše a nechají se hladit a drbat. Stejně tak existují potkani, co jsou jako neřízené střely a lítají po bytě a k vám přijdou jen, když na ně zamáváte nějakým pamlskem. Ovšem tohle je také otázka výchovy a povahy. Tisíc potkanů, tisíc povah. Já sama doma nemám zrovna mazly, ale nijak mi to nevadí. Přijdou na zavolání, vylezou si na rameno a rádi spinkají v kapuci. Znám i lidi, kteří mají doma potkany mazlíky, co bez svých páníčku neudělají ani krok.

„Potkani jsou hloupá zvířata.“
To rozhodně ne. Naopak potkani jsou velice inteligentní a dokážou se s pilným tréninkem naučit i plno složitých triků. Dokonce existují i potkaní agility. Skoro každý potkan se dokáže s trochou trpělivosti naučit na zavolání a dokážou si osvojit návyky, které platí. Když například každý den v sedům dostanou potkani zelí po tom, co rozsvítíte lampu, tak můžete očekávat, že po pár dnech už po rozsvícení uvidíte mazlíky, jak čekají před dvířky na svojí snídani.  K tomu patří i vynalézavost, díky které se dostanou i na místa, kde byste je za žádnou cenu nečekali nebo si vymyslí způsob, jak vás tak trochu ovládat.

Jistě se najde plno dalších věcí, které bych tu mohla obhájit, ale zaměřila jsem se jen na ty, které slýchám nejvíce. Doufám, že jsem trochu pozměnila názor lidí, kteří si potkana představují jen, jako škůdce a potěšila návštěvníky, kteří se s potkany setkali v dobrém nebo je dokonce sami chovají.

Veronika

Veronika

Jmenuji se Veronika Votavová, ale přátelé mi říkají Wéwé. Jsem většinou hodná a klidná s velkým pochopením pro lidi. Jsem ale také nedůvěřivá a paranoidní a často říkám věci bez rozmyslu a upřímně. Mám ráda kávu, léto, zvířata,... a nesnáším pondělí, stres, lži,... Je mi velkou ctí, že se mohu podílet na tvorbě tohoto skvělého blogu.
Veronika

Komentáře a diskuze