Krize na YouTube, aneb špína všude!

Za poslední dobu panuje na české YouTube scéně nejhorší situace za její existenci. Co se děje, jaká je příčina a jaké budou následky se nám pokusí nastínit YouTuber KoliTV v následujícím rozhovoru. Jdeme na to!

Ahoj Koli, v jednom, ze svých posledních videí jsi projevil svůj nesouhlas na aktuální dění na naší YouTube scéně. Můžeš nám blíže nastínit, co se aktuálně děje?

Přesně tak, nesouhlasím a nebo spíše nechápu, co se u nás děje… Nedokážu si vysvětlit, proč lidi radši sledují videa, na kterých není moc práce a YouTubery, kteří to dělají pouze pro to, že jim to vynáší, než ty, co rádi pracují s videem a jejich tvorba je vážně na úrovni.
Právě se děje to, že diváci podporují dle mého názoru špatné tvůrce a nechají se ovlivnit pouhými slovy. To má za důsledek to, že někdo o někom něco řekne a samozřejmě to musí být pravda – jak jinak, a pak vznikají konflikty a fámy mezi YouTubery, kteří to rádi řeší na kameru a ví, že lidi to bude zajímat. To pohoršuje náš YouTube a dělá z něho spíše bulvár… Proto u mnoha lidí YouTube klesá a nebo se tak už stalo.

V kostce nám prosím vysvětli, co znamená termín „clickbait“.
 
Clickbait je věc, se kterou se setkáváme každý v mediích, televizi, ale i na internetu. Jde o to dát do názvu a nejlépe to doprovodit i obrázkem něco, co lidi bude zajímat a zaručeně na to kliknou. Je ale důležité lidi neoklamat, protože to potom nemusí sklidit úspěch. Oklamat a nalákat je veliký rozdíl.
Takže abych to shrnul – Je to nějaký tah jak přilákat co nejvíc lidí k tomu, co chcete propagovat aby  to zaujmulo na první pohled.True-Cost-Of-Clickbait-NATIVE-Sharethrough
Obrázek: Nativeadvertising.com
 
Mnoho YouTuberů nyní natahují svá videa nad 10 minut. Vysvětli nám prosím, co milník 10ti minut znamená a jaké z toho vyplývají výhody.
 
Přesně tak, YouTube nedávno vytvořil funkci, kde jde o to, že když má video nad 10 minut, můžete do něj vkládat reklamy navíc (po nějakém určitém intervalu, kde záleží i na délce videa). Z toho vyplývá, že čím víc reklam, tím větší výdělek pro daného YouTubera.
 
Myslíš si, že se za aktuální situace nabírají noví fanoušci spíše lépe, nebo hůře?
 
Záleží co točíš, pokud chceš točit originální tvorbu a dávat si záležet, tak se fanoušci nabírají pomalu, ale jsou aktivní, rozumní a podstatně vyspělejší. Pokud člověk točí trendy věci, naženete si na kanál spoustu fanoušků za krátkou dobu, kteří jsou ale neaktivní, nepravidelně vás sledují nebo sledují jen něco. Jde převážně o menší děti, co se chtějí jen bavit.
 

Kam podle tebe toto „nesportovní chování“ tvůrců vede?

Jako YouTuber má člověk vliv na lidi. Pokud je rozumný, chytrý a ví co říká většinou je to prospěšné. Jestliže ale někdo lidi zneužívá, obalamutí a podobné věci tak tím akorát shazuje pověst celému internetu.

 

Mohou za tuto situaci tak trochu i diváci?

Samozřejmě, že ano. Je to jednoduché, pokud to lidi přestanou sledovat, YouTubeři to přestanou točit. Dříve byl oceněn člověk s dobrou tvorbou co se snažil, dnes je to naopak. Diváci tvoří a ovlivňují celý tenhle internetový děj. Bohužel ne správně, proto se aspoň trochu snažím vést malou skupinku mých diváků, kterých pomalu přibývá, správným směrem.

 
Za jak dlouho se domníváš, že tato situace poleví? 
 
Na toto nedokážu odpovědět tak zcela úplně. Jak jsem již zmiňoval, jde pouze o lidi, ale domnívám se, že to půjde akorát k horšímu. Za poslední 3 roky nevidím posun k lepšímu.
 
Co mohou menší videotvůrci, jako například Ty udělat pro to, aby byl YouTube opět takový, jako býval?
 
Naše malá skupinka YouTuberů, co se snaží zlepšit současnou situaci toho moc nezmůže, ale i tak se snažíme. Věříme, že pomalu dokážeme s postupem času lidem ukázat co je vážně dobré. A že se nám to povede. Točíme například videa, kde sdílíme YouTubery, co mají potenciál a dobrou tvorbu. Kdyby se tohoto chytli i větší tvůrci, co mají zájem něco změnit, bylo by to úžasné. Jde o to pomoci lidem, co si to zaslouží a potřebují.
 
Chtěl bys závěrem říct nějaké ponaučení, či osobní radu?
 
Nenechte se ovlivnit vším, co ve videu slyšíte a zkuste mít na věc svůj vlastní názor a postoj. Děkuji za rozhovor jak lidem z  Komiksáka, tak i těm, co četli právě tenhle rozhovor.
15078934_336236466749392_5915354285559724964_n
Také Kolimu děkujeme za velmi užitečný a motivující rozhovor, který jistě ujasní aktuální situaci i těm, kteří se ve světe online videí příliš nepohybují. Kolimu přejeme úspěšné pokračování v jeho videotvorbě! Na jeho kanál se dostanete kliknutím zde.
Dan

Dan

Jsem hrdým zakladatelem tohoto webu a administrátorem naší emailové podpory. Dále se starám o firemní Facebookové stránky a další projekty určené pro propagaci, či budování značky a komunikaci s fanoušky. Zajímám se také o střih a editaci videí a o grafiku. V případě zájmu o spolupráci mne kontaktujte na emailu: daniel.grigar@Komiksak.eu!
Dan

Latest posts by Dan (see all)

Komentáře a diskuze