EET aneb selský rozum vyhrává

Elektronická evidence tržeb je velmi aktuální téma, které se týká statisíců lidí v naší zemi. Vznikla především kvůli nečestným živnostníkům, kteří nepřiznávali všechny příjmy, jako například vesnické hospody, kadeřnice, řemeslníci. atd. Z prvopočátku se jednalo o úžasný nápad, který měl potenciál zamezit veškerým podvodům, zpřehlednit účetnictví a získat tak větší peníz do státní kasy.

Ano, zvýšená kontrola některých podnikatelů je rozhodně na místě, ale jedná se doopravdy o účinné řešení? Pro samotného živnostníka EET znamená nemalé výdaje, které mohou v krajním případě předčit i jeho zisky. Zavedení internetu, měsíční paušál za Wi-Fi připojení, tiskárna, nový „inteligentní“ počítač, měsíční poplatky za evidenční software a další věci a zařízení, bez kterých se EET neobejde. Pokud by ale tento krok daňové podvody eliminoval, stále by se jednalo o přínosný a účinný tah. Podívejme se ale na EET praktickýma očima.
Živnostník, například již zmiňovaný hospodský si veškeré vybavení pořídí, pokladnu zapojí a EET zprovozní. Přijdou věrní štamgasti, dají si pivo a je čas platit. Chytrý hospodský si po celou dobu dělal čárky na papírek, jak je tomu v hospodách zvykem, sečetl je před zákazníky a ti rovnou zaplatili. Už to chápete? Hospodský EET ladně obešel – v provozu sice je, ale nepoužívá ji, maximálně párkrát za den, když přijdou cizí lidé – potenciální kontrola. kdo mu nevydání účtenky dokáže? Tvrzení proti tvrzení! Stejně mohou evidenci obcházet všichni, jejichž zákazníci nevyžadují účtenky, opět kadeřnice, stánkaři, pekárny, bufety,… Selským rozumem se tedy daňové podvody ještě zvýší, jelikož dříve do starých pokladen zaznamenávali vše, nyní se snaží evidování ignorovat.

Další věcí je to, že pokud nás chce stát kontrolovat, neměl by nám tato „kontrolní zařízení“ sám zdarma poskytnout? Je samozřejmé, že by nakoupení statisíců počítačů do všech provozoven znamenalo extrémní a nemožné výdaje, ale proč alespoň nevytvořit jednotný evidenční program, který podnikatel dostane na CD spolu se svými přístupovými údaji? Je přeci zbytečné, nebo spíše nelogické, aby na zákonně povinné věci rýžovaly firmy poskytující účetní programy. Nevlastní náhodou Babiš nějakou? 🙂

EET je podle nás dobrý nápad, ale celý koncept byl vypuštěn ještě dříve, než by měl. Vše je potřeba důkladně domyslet. Z našeho pohledu nyní stát okrádá sám sebe a celá eletronická evidence tržeb je zatím zralá k úpadku. #SORRYJAKO

Dan

Dan

Jsem hrdým zakladatelem tohoto webu a administrátorem naší emailové podpory. Dále se starám o firemní Facebookové stránky a další projekty určené pro propagaci, či budování značky a komunikaci s fanoušky. Zajímám se také o střih a editaci videí a o grafiku. V případě zájmu o spolupráci mne kontaktujte na emailu: daniel.grigar@Komiksak.eu!
Dan

Latest posts by Dan (see all)

Komentáře a diskuze